MOHAMMADSOHRABI.IR

گزارش تصویری

حضور در نمایشگاه کتاب
گزارشی از حضور محمد سهرابی در نمایشگاه بین المللی کتاب و عرضه "فانوس خیال"
ادامه

اینستاگرام

تک بیت
پشت پلکش نازک و ابروی نازش نازک است
نازکان جمعند یکجا، معنی نازک بیار
·
پیامش سخت نازک بود همچون پشت پلک او
نخواندم نامه را از بس که بوی بی محلی داشت
ادامه

انتشار مجدد غزل‌های آزاد محمد سهرابی

نگاهی به «نسخه نسیان»؛ تجربه‌‌ای تازه در طرز تازه
خبرگزاری تسنیم: علیرضا جباری‌دارستانی/ زمانی که صائب تبریزی سبک شعری‌اش را «طرز تازه» نامید تا به امروز، این مفهومِ تازه مانند بسیاری از مفاهیم دیگر محل تفاسیر دو یا چندگانه قرار گرفت.
ادامه
اخبار
بازگشت

انعکاس

۱۳۹۵/۱/۱۶

رونمایی از «نسخه نسیان» / سهرابی: وظیفه شاعر امروز این است که اجازه ندهد مدرنیته بر انسانیت سایه بیفکند

شاعر «نسخه نسیان» معتقد است که این روزها در شعر با ضعف مضمون‌پردازی مواجهیم. به اعتقاد او، وظیفه شاعر امروز این است که اجازه ندهد مدرنیته بر انسانیت سایه بیفکند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، آئین رونمایی از مجموعه شعر «نسخه نسیان» سروده محمد سهرابی عصر پنجشنبه 24 دی‌ماه با حضور شاعر این مجموعه غزل، مرتضی امیری اسفندقه، جواد حیدری، احمد بابایی، هادی جانفدا، سیدمحمدحسین متولیان، سیامک رجاور، مجید لشکری، علی عباسی، آرش براری، پیمان طالبی، میلاد حسنی و دیگر شاعران کشور در سالن اجتماعات مدرسه علامه حلی تهران برگزار شد.

سهرابی در این مراسم با اشاره به وضعیت کنون شعر گفت: نسخه نسیان همزمان دارای مضمون مدح و مرثیه است. خلأ مضمون‌سازی متاسفانه این روزها در شعر دیده می‌شود و درخواست من از شاعران این است که در حوزه مضمون به حکمت، طنز، پند و اندرز و بازیابی زندگی ایرانی اسلامی بیشتر توجه کنند.

وی با بیان این که شاعر امروز غیر از عاشقانه سرودن باید فکر مردم را احیا کند، ادامه داد: در حال حاضر عناصر محیطی و پیرامونی ما کمتر دارای نقطه ربانی هستند و کار شاعر امروز نسبت به گذشته سخت‌تر است، زیرا در فضای آکنده از آهن و سیمان زندگی می‌کند. وظیفه شاعر امروز این است که اجازه ندهد مدرنیته بر انسانیت سایه بیفکند.

شاعر «نسخه نسیان» افزود: منظور ما نفی مدرنیته نیست، اما هنگامی که همین مدرنیته قصد دارد زندگی بشر را ببلعد، عده‌ای باید قد علم کنند. شاید حوزه‌های نقاشی و موسیقی کمتر بتوانند در این زمینه کاری انجام دهند، اما قدمت کلمه بیشتر از تصویر است و شاعران بهتر می‌توانند از پس این کار برایند.

وی یادآور شد: شاعر باید با عناصر بیرونی خود مهربان برخورد کند و طوری در زایایی زندگی بسراید که مخاطب احساس شراکت کند، تا امکان پذیرش بهتر برایش فراهم شود.

او در ادامه این مراسم ابیاتی از «نسخه نسیان» را برای حاضران قرائت کرد:

بزرگ قوم شیون آستانم ساز را مانم
تجلی‌خانه بال و پرم، پرواز را مانم

کشد هر کس مرا آخر پشیمان می‌شود روزی
گل سوغات بنگم، خرده‌های ناز را مانم

ز خود خالی شدم از صبح تا شب در وداع خود
چراغ معبرم، اسباب خودپرداز را مانم

عرب از یک طرف، از سوی دیگر فارس ما را برد
تمنای دو قومم، خطه اهواز را مانم...

برچسب ها:
انعکاس مطبوعات
زندگینامه آثار اشعار اخبار وبلاگ چندرسانه ای تماس